Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Inauguracja kursu „Solidarni z Ukrainą”

1 lipca 2022 r. rozpoczął się letni kurs „Solidarni z Ukrainą” dedykowany obywatelom Ukrainy i finansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej NAWA.

Od 4 lipca do 30 września uczestnicy kursu wezmą udział w specjalnie przygotowanym programie lektoratów z języka polskiego i języka angielskiego oraz zajęć rozwijających kompetencje miękkie i umożliwiające adaptację w nowym środowisku.

Kurs rozpoczął się warsztatami z orientacji w kulturze polskiej oraz zajęciami z Mindfulness – treningu uważności i redukcji stresu. W najbliższych tygodniach planowane są warsztaty z psychoedukacji, planowania kariery, komunikacji międzykulturowej, obsługi programów informatycznych, jak USOS oraz rozpoznawania fake newsów. Uczestnicy będą mogli także skorzystać z programu mentorskiego koordynowanego przez Erasmus Student Network (ESN) oraz konwersatoriów językowych organizowanych przez Uniwersyteckie Centrum Wolontariatu.

Nad organizacją kursu od początku czuwają 3 uczelniane biura: Biuro Współpracy z Zagranicą, Biuro Innowacji Dydaktycznych oraz Welcome Point, którym podczas inauguracji towarzyszył dr Piotr Kajak, Zastępca Dyrektora Polonicum, opowiadając uczestnikom kursów o prowadzonych przez Polonicum lektoratach z języka polskiego. W spotkaniu uczestniczył także prof. Andriy Danylenko, pochodzący z Ukrainy profesor wizytujący na Wydziale Lingwistyki Stosowanej UW, na co dzień pracownik Pace University w Nowym Yorku, który skierował do kursantów poruszające powitanie w ojczystym języku.

Podczas prezentacji, przygotowanej przez Welcome Point, kursanci zapoznali się z podstawowymi informacjami na temat stolicy Polski, historii i funkcjonowania Uniwersytetu Warszawskiego oraz wsparcia, jakie mogą uzyskać na uczelni, między innymi poradnictwa w zakresie prawa, pomocy psychologicznej, równouprawnienia członków uniwersyteckiej społeczności, czy wsparcia osób z niepełnosprawnościami.

Spotkanie zakończyło się spacerem po centralnym kampusie uniwersytetu prowadzonym przez kustosza Muzeum UW, dr. Przemysława Delesa. Uczestnicy kursu zwiedzili Salę Złotą oraz Salę Senatu Pałacu Kazimierzowskiego, Salę Kolumnową  Wydziału Historycznego oraz Salę Balową Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich.