Specjalny program stypendialny Narodowego Centrum Nauki dla studentów i naukowców z Ukrainy nieposiadających stopnia doktora

Program finansowany jest ze środków Funduszu Współpracy Dwustronnej w programie Badania podstawowe, którego operatorem w III edycji funduszy norweskich i EOG na lata 2014-2021 jest Narodowe Centrum Nauki.

Celem programu jest finansowe wsparcie studentów/naukowców poprzez stworzenie im możliwości kontynuacji studiów, prowadzenia prac nad pracą magisterską lub rozprawą doktorską, lub realizacji innych, dowolnych form kształcenia w polskich instytucjach naukowych.

Wymagania stawiane kandydatom:

Student/naukowiec przystępujący do programu musi spełniać następujące wymagania:

• nie posiada stopnia doktora lub uprawnień równorzędnych (w ukraińskim systemie Candidate of Science) na dzień zakończenia naboru wniosków

oraz

• w wyniku wojny opuścił Ukrainę 24 lutego (lub później) albo zamierza opuścić Ukrainę;

a także:

• był/jest studentem/doktorantem ukraińskiej uczelni w roku akademickim 2021/2022, albo
  • był/jest zatrudniony w jednostce naukowej w Ukrainie.

Uwaga: obywatelstwo studenta/ naukowca nie jest brane pod uwagę przy weryfikacji spełnienia warunków przystąpienia do programu.
Osoba otrzymująca stypendium nie może beneficjentem innych programów finansowanych z NCN.

Możliwy czas trwania stypendium: od 6 do 12 miesięcy.

Termin składania wniosków22 sierpnia 2022 r. Nabór prowadzony w trybie ciągłym.

Okres realizacji stypendium nie może rozpocząć się później niż 1 marca 2023 r. Dopuszcza się możliwość realizacji programu w formie zdalnej z terytorium Ukrainy, przez okres nie dłuższy niż połowa wnioskowanego okresu realizacji programu.

Warunki finansowe

Zakwalifikowani kandydaci zostaną zwolnieni z opłaty za kształcenie i otrzymają stypendium w wysokości od 3,5 tys. zł do 5 tys. zł. miesięcznie.

Wymagane dokumenty

Jednostki UW zainteresowane przyjęciem stypendysty powinny dostarczyć następujące dokumenty:

1)      Wypełniony formularz wniosku NCN (w języku angielskim)

2)   Kopia dokumentu potwierdzającego przekroczenie przez kandydata granicy polskiej nie wcześniej niż 24 lutego 2022 r. lub, w przypadku osób przebywających na terytorium Ukrainy, oświadczenie kandydata, że w przypadku zakwalifikowania do programu co najmniej połowa wnioskowanego okresu realizacji programu będzie realizowana na terytorium Polski.

3)      Wypełniony i podpisany przez kierownika jednostki przyjmującej i opiekuna naukowego wniosek o wyrażenie zgody na uczestnictwo w Programie.

4)      CV studenta/naukowca (w języku angielskim).

5)      CV opiekuna naukowego (w języku angielskim).

6)      Plan integracji/reintegracji, dotychczasowa współpraca oraz opis korzyści – przygotowany przez jednostkę przyjmującą – limit 1 strona (w języku angielskim).

7)      Jeśli część programu będzie realizowana zdalnie – uzasadnienie (w języku angielskim).

Powyższe dokumenty należy przesyłać do dnia 22 sierpnia 2022 w formie elektronicznej na adres: international@adm.uw.edu.pl

Decyzję w sprawie przyznania stypendium podejmuje NCN. Rozstrzygnięcie w sprawie przyznania środków finansowych przez NCN nastąpi w terminie do 26 września 2022 r. Informacja o przyznaniu finansowania zostanie przekazana stypendystom w możliwie najkrótszym terminie.

e-mail: international@adm.uw.edu.pl

Procedura składania wniosków: ncn_program_stypendialny_ukraina_procedura_skladania_wnioskow.pdf