Warszawska sieć przedszkoli i szkół ćwiczeń Uniwersytetu Warszawskiego – wspólny projekt Uniwersytetu Warszawskiego i m.st. Warszawy

15 września 2022 r. Prorektor ds. studentów i jakości kształcenia, prof. Sławomir Żółtek, i zastępca prezydenta m.st. Warszawy, p. Renata Kaznowska, podpisali porozumienie o współpracy w ramach projektu „Warszawska sieć przedszkoli i szkół ćwiczeń Uniwersytetu Warszawskiego”.

Do projektu, przygotowanego przez Pełnomocnik Rektora ds. Kształcenia Nauczycieli, dr A. Janiak-Jasińską, i Biuro Innowacji Dydaktycznych przystąpiły wybrane warszawskie przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, które gotowe są regularnie przyjmować na praktyki nauczycielskie studentów UW i realizować je według wspólnie przygotowanych standardów. Studenci będą nie tylko obserwować i prowadzić lekcje, ale także uczestniczyć w posiedzeniach rad pedagogicznych, spotkaniach z rodzicami, wycieczkach szkolnych i innych wydarzeniach organizowanych w placówce. Przedszkola i szkoły należące do sieci umożliwią ponadto naszym studentom, doktorantom i pracownikom prowadzenie badań edukacyjnych oraz będą współuczestniczyć w doskonaleniu programów studiów przygotowujących do zawodu nauczyciela. Z kolei Uniwersytet wesprze współpracujące szkoły w organizacji dodatkowych zajęć poszerzających zainteresowania uczniów, zaprosi kadrę nauczycielską do udziału w wykładach gościnnych, konferencjach, seminariach i innych wydarzeniach naukowych organizowanych na Uniwersytecie oraz zaoferuje zajęcia doskonalące kompetencje naukowe i dydaktyczne nauczycieli. W ciągu pierwszych dwóch lat projektu współpracować z UW w ramach Warszawskiej sieci przedszkoli i szkół ćwiczeń Uniwersytetu Warszawskiego będzie 15 przedszkoli, w których przygotowano ok. 80 miejsc praktyk, i 14 szkół, gwarantujących blisko 200 miejsc praktyk rocznie. Po dwuletnim okresie pilotażowym i udoskonaleniu zasad współpracy UW ze szkołami i przedszkolami ich lista zostanie rozszerzona.