Ewaluacja
Pracownia jest jednostką badawczą zbierającą informacje na temat różnych aspektów kształcenia na Uniwersytecie Warszawskim, zarówno metodami ilościowymi, jak i jakościowymi. Zebrane informacje wykorzystywane są przez Władze Uczelni oraz jednostki dydaktyczne do oceny jakości nauczania na Uniwersytecie Warszawskim.
Strona pracowni:
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. poz. 1668 z późn. zm.) z dnia 20 lipca 2018 r. jakość kształcenia na studiach, we wszystkich uczelniach publicznych i niepublicznych, podlega ewaluacji przez Polską Komisję Akredytacyjną (PKA), niezależną instytucję działającą na rzecz zapewnienia i doskonalenia jakości kształcenia.
Podstawowymi celami działań Komisji są: dbałość o spełnianie standardów jakościowych przyjętych dla szkolnictwa wyższego, nawiązujących do najlepszych wzorców obowiązujących w europejskiej i globalnej przestrzeni edukacyjnej, oraz wspieranie uczelni w procesie doskonalenia jakości kształcenia a także budowania kultury jakości.
PKA dokonuje ewaluacji w formie oceny: programowej – polegającej na cyklicznej ocenie jakości kształcenia na kierunku studiów lub kompleksowej – polegającej na ocenie działań na rzecz zapewniania jakości kształcenia w uczelni.
Oficjalna strona Komisji:
- Raporty samooceny dla PKA
Baza orzecznictwa PKA – stanowiska w sprawie interpretacji przepisów prawa, stanowiących podstawę prac Komisji, a w szczególności regulujących przeprowadzanie ocen programowych i opiniowanie wniosków o pozwolenie na utworzenie studiów.
FAQ PKA – zbiór często zadawanych pytań i odpowiedzi dotyczących oceny programowej przeprowadzanej w formie zdalnej.
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce kształcenie określonymi w art. 259-264, jakość kształcenia w szkołach doktorskich podlega ocenie przez Komisję Ewaluacji Nauki.
Pierwszą ewaluację jakości kształcenia w szkole doktorskiej przeprowadza się po upływie co najmniej 5 lat od dnia rozpoczęcia kształcenia, w ramach tej szkoły. Oznacza to, że w przypadku czterech szkół doktorskich prowadzonych przez Uniwersytet Warszawski taką ewaluację będzie można przeprowadzić nie wcześniej niż 1 października 2024 roku.
Kryteria ewaluacji zostały również określone w przytaczanej ustawie. Art. 261 stanowi, że przy ewaluacji uwzględnia się następujące kryteria:
- adekwatność programu kształcenia oraz indywidualnych planów badawczych do efektów uczenia się dla kwalifikacji na poziomie 8 PRK oraz ich realizację,
- sposób weryfikacji efektów uczenia się dla kwalifikacji na poziomie 8 PRK,
- kwalifikacje nauczycieli akademickich lub pracowników naukowych prowadzących kształcenie w szkole doktorskiej,
- jakość procesu rekrutacji,
- jakość opieki naukowej lub artystycznej i wsparcia w prowadzeniu działalności naukowej,
- rzetelność przeprowadzania oceny śródokresowej,
- umiędzynarodowienie,
- skuteczność kształcenia doktorantów.
Wynikiem ewaluacji jest ocena dokonana przez zespół oceniający na podstawie raportu samooceny, przygotowanego w językach polskim i angielskim, przez podmiot prowadzący szkołę doktorską oraz wizytacji.
Minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego i nauki określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe kryteria ewaluacji jakości kształcenia w szkole doktorskiej oraz sposób jej przeprowadzania, mając na uwadze specyfikę kształcenia w szkole doktorskiej. Na dzień 7 lipca 2021 r. rozporządzenie nie zostało wydane.