Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Praktyki

W związku z nowelizacją Ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym, która weszła w życie 15 lutego 2024 r. placówki, w których studenci odbywać będą praktyki związane z opieką nad małoletnimi, ich edukacją lub leczeniem wymagać będą od studentów dodatkowych dokumentów.

W przypadku OSÓB POSIADAJĄCYCH POLSKIE OBYWATELSTWO do odbycia praktyk związanych z opieką nad małoletnimi, ich edukacją lub leczeniem niezbędne są następujące dokumenty:
  • Zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego (KRK): instrukcja uzyskania zaświadczenia
  • Oświadczenie o państwie lub państwach, w których osoba studiująca zamieszkiwała w ciągu ostatnich 20 lat, innych niż Rzeczpospolita Polska

Przypominamy, że oświadczenie jest składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. W oświadczeniu powinno znaleźć się zdanie: Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.

Uwaga! Jeśli z oświadczenia wynika, że osoba studiująca w ciągu ostatnich 20 lat zamieszkiwała w innych państwach niż RP, to do oświadczenia powinna dołączyć:  zaświadczenie z rejestrów karnych tych państw uzyskiwane do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi. 

W sytuacji, gdy prawo innego państwa niż RP nie przewiduje wydawania ww. zaświadczeń lub w danym państwie nie prowadzi się rejestru karnego, należy złożyć odpowiednie oświadczenie.

Uwaga! Każda osoba składająca oświadczenie o zamieszkiwaniu za granicą powinna rozważyć, który z jej pobytów za granicą uznać należy za “zamieszkiwanie”. Ważną okolicznością jest, czy zamiarem wyjazdu było jedynie przebywanie czasowe za granicą – na ściśle określony czas czy na stałe. Przykładowo półroczny pobyt na studiach za granicą w ramach programu Erasmus+ nie powinien być traktowany jak zamieszkiwanie w innym kraju.

 

W przypadku CUDZOZIEMCÓW do odbycia praktyk związanych z opieką nad małoletnimi, ich edukacją lub leczeniem niezbędne są następujące dokumenty:
  • Zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego (KRK): instrukcja uzyskania zaświadczenia.
  • Zaświadczenie z rejestru karnego państwa obywatelstwa uzyskiwane do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi wraz z tłumaczeniem przysięgłym.
  • Oświadczenie o państwie lub państwach, w których osoba studiująca  zamieszkiwała w ciągu ostatnich 20 lat, innych niż Rzeczpospolita Polska i państwo obywatelstwa.

Przypominamy, że oświadczenie jest składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. W oświadczeniu powinno znaleźć się zdanie: Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.

Uwaga! Jeśli z oświadczenia wynika, że osoba studiująca w ciągu ostatnich 20 lat zamieszkiwała w innym państwie niż RP lub państwo obywatelstwa, to do oświadczenia powinna dołączyć:  zaświadczenie z rejestrów karnych tych państw uzyskiwane do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi. 

W sytuacji, gdy prawo innego państwa niż RP nie przewiduje wydawania ww. zaświadczeń lub w danym państwie nie prowadzi się rejestru karnego, należy złożyć odpowiednie oświadczenie.

Uwaga! Każda osoba składająca oświadczenie o zamieszkiwaniu za granicą powinna rozważyć, który z jej pobytów za granicą uznać należy za “zamieszkiwanie”.  Ważną okolicznością jest, czy zamiarem wyjazdu było jedynie przebywanie czasowe za granicą – na ściśle określony czas czy na stałe. Przykładowo półroczny pobyt na studiach za granicą w ramach programu Erasmus+ nie powinien być traktowany jak zamieszkiwanie w innym kraju.

Powyższe dokumenty należy zgromadzić przed rozpoczęciem praktyk z odpowiednim wyprzedzeniem. Brak dokumentów może skutkować niedopuszczeniem do praktyk, których zaliczenie jest warunkiem ukończenia studiów.

Uwaga! Jeśli placówka, w której odbywać się będzie praktyka, nie dysponuje formularzami wymaganych oświadczeń, można posłużyć się tymi przygotowanymi przez Uniwersytet Warszawski.

DLA OBYWATELI POLSKI:

Oświadczenie o braku KRK

Oświadczenie o zamieszkiwaniu za granicą

DLA CUDZOZIEMCÓW:

Oświadczenie o braku KRK1

Oświadczenie o braku KRK2

Oświadczenie o zamieszkiwaniu za granicą

Podstawa prawna 

Zmiany do ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 1304 ze zm.), wprowadził art. 7 ustawy z  dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r., poz. 1606).

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20230001304/U/D20231304Lj.pdf