O nas

Biuro Innowacji Dydaktycznych (BID) powstało na podstawie Zarządzenia nr 45 Rektora UW z dnia 19 marca 2021 r., dotyczącego zmian organizacyjnych w administracji ogólnouniwersyteckiej. Biuro jest częścią Centrum Wsparcia Dydaktyki Uniwersytetu Warszawskiego, które tworzą jednostki administracji ogólnouniwersyteckiej w pionie Prorektora ds. studentów i jakości kształcenia. BID powstało w wyniku połączenia kilku dotychczas istniejących jednostek organizacyjnych uczelni tj.: Biura Programu ZIP i Innowacji Dydaktycznych, Biura ds. Jakości Kształcenia, Biura ds. Realizacji Procesu Bolońskiego i Organizacji Nauczania Języków Obcych, Pracowni Ewaluacji Jakości Kształcenia. Biuro Innowacji Dydaktycznych przejęło również zadania byłego Biura Spraw Studenckich w zakresie spraw dotyczących projektowania programów kształcenia na wszystkich poziomach studiów oraz byłego Biura Studiów Doktoranckich i Kształcenia Podyplomowego w obszarze dotyczącym studiów doktoranckich i kształcenia podyplomowego.

Celem funkcjonowania Biura Innowacji Dydaktycznych jest doskonalenie działań w zakresie planowania oferty dydaktycznej i ewaluacji jakości kształcenia oraz wsparcie jednostek dydaktycznych Uniwersytetu Warszawskiego w tym zakresie. BID tworzy platformę do rozwoju sieci współpracy osób zaangażowanych w inicjatywy dotyczące doskonalenia dydaktycznego.

Biuro Innowacji Dydaktycznych realizuje działania skierowane do szeroko rozumianej społeczności akademickiej: studentów, doktorantów, kadry dydaktycznej i zarządzającej oraz pracowników administracji.

Biuro Innowacji Dydaktycznych między innymi:

• Wspiera merytorycznie jednostki organizacyjne Uniwersytetu w przygotowaniu projektów programów studiów na studiach pierwszego stopnia, studiach drugiego stopnia, jednolitych studiach magisterskich, studiach podyplomowych oraz monitoruje spełnianie wymogów prawa w tym zakresie.
  • Uczestniczy w planowaniu organizacji procesu kształcenia na Uniwersytecie i wspiera podmioty kolegialne zajmujące się dydaktyką uniwersytecką: Uniwersytecką Radę ds. Kształcenia, Komisję Senacką ds. Studentów, Doktorantów i Jakości Kształcenia, rady dydaktyczne, Radę Koordynacyjną ds. Certyfikacji Biegłości Językowej oraz Pełnomocnika Rektora ds. jakości kształcenia, Pełnomocnika Rektora ds. kształcenia nauczycieli, Pełnomocnika Rektora ds. organizacji nauczania języków obcych, Koordynatora Uniwersyteckiego Systemu Nauczania Języków Obcych.
  • Koordynuje działania związane z jakością kształcenia, w tym udziela wsparcia jednostkom organizacyjnym Uniwersytetu w pracach przygotowawczych związanych z wizytacjami Polskiej Komisji Akredytacyjnej.
  • Koordynuje i realizuje działania związane z ewaluacją jakości kształcenia, w tym:
    – nadzoruje funkcjonowanie systemu ankiet oceny zajęć dydaktycznych,
    – przygotowuje raporty z ogólnouniwersyteckich badań związanych z ewaluacją jakości kształcenia,
    – wspomaga Biuro ds. Rekrutacji w zakresie przygotowania raportów z badań nad rekrutacją,
    – wspomaga Akademickie Biuro Karier w zakresie przygotowania raportów z badań nad monitorowaniem losów absolwentów,
    – rozpowszechnia wyniki badań nad jakością kształcenia oraz promuje dobre praktyki z dziedziny ewaluacji jakości kształcenia.
  • Koordynuje ogólnouniwersytecką ofertę dydaktyczną, w tym nauczanie języków obcych.
  • Koordynuje działania w zakresie kształcenia przyszłych nauczycieli oraz wspiera wszechstronny rozwój dydaktyczny kadry nauczającej w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, w tym prowadzi sprawy związane z programami studiów, organizacją kształcenia przygotowującego do zawodu nauczyciela oraz uprawnieniami zawodowymi absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego.
  • Projektuje i realizuje innowacyjne projekty na rzecz doskonalenia dydaktycznego, w tym organizuje spotkania i warsztaty dotyczących zagadnień związanych z jakością kształcenia.
  • Realizuje ogólnouniwersyteckie programy rozwoju dydaktyki, w tym Program zintegrowanych działań na rzecz rozwoju Uniwersytetu Warszawskiego (ZIP), wybrane zadania w programie „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza” (IDUB), wybrane zadania w ramach Sojuszu 4EU+ oraz obsługuje uniwersytecki Fundusz Doskonalenia Dydaktycznego oraz Nagrodę Dydaktyczną Rektora Uniwersytetu Warszawskiego.
  • Obsługuje Zintegrowany System Informacji o Szkolnictwie Wyższym i Nauce POL-on w zakresie uruchomienia kierunków studiów oraz uczestniczy w realizacji inicjatyw na rzecz rozwoju systemów informatycznych wspierających obsługę dydaktyki.