Kierunek lekarski
Po ponad siedemdziesięciu latach przerwy, na mocy Zarządzenia nr 84 Rektora UW z dnia 29 czerwca 2022 roku,
na Uniwersytet Warszawski powrócił Wydział Medyczny.
W pierwszym etapie rozwoju wydziału, jednym z kluczowych działań było przygotowanie i uruchomienie kierunku lekarskiego. Opracowany wniosek o pozwolenie na utworzenie kierunku lekarskiego uzyskał pozytywne opinie Ministra Zdrowia oraz Polskiej Komisji Akredytacyjnej i na tej podstawie 11 lipca 2023 r. Minister Edukacji i Nauki wyraził zgodę na utworzenie kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Warszawskim. W trakcie rekrutacji na studia kierunek lekarski był najbardziej popularnym programem – 30,17 osób na jedno miejsce. Ostatecznie sześćdziesięciu studentów rozpoczęło kształcenie od 1 października 2023 roku.
Biuro Innowacji Dydaktycznych, zgodnie z Zarządzeniem nr 47 Rektora UW z dnia 11 kwietnia 2022 r. w sprawie powołania zespołów związanych z projektowaniem kształcenia na kierunku lekarskim, koordynowało wsparcie prac zespołów powołanych przez Rektora Uniwersytetu Warszawskiego, mających na celu przygotowanie programu kształcenia kierunku lekarskiego oraz infrastruktury medycznej. Uczestnicząc w procesie tworzenia kierunku lekarskiego oraz jego promocji, pracownicy biura zajmowali się obsługą administracyjną, w szczególności wsparciem zespołów w zakresie spraw proceduralno-prawnych, rozwoju współpracy z partnerami medycznymi oraz analizą zagadnień dotyczących zapewnienia jakości kształcenia zgodnie ze standardami kształcenia lekarzy. a także m.in. wymogami Polskiej Komisji Akredytacyjnej.
Program studiów na kierunku lekarskim na Uniwersytecie Warszawskim wyróżnia nacisk położony na rozwój naukowy studentów, m.in. przez wdrażanie nauczania na podstawie wiedzy praktycznej, bezpośredni kontakt z pacjentem i zastosowanie praktyki klinicznej od początku studiów oraz unikalny na skalę krajową element kształcenia, jakim będzie obowiązkowy udział każdego studenta w co najmniej jednym projekcie naukowo-badawczym w sześcioletnim cyklu kształcenia.
Kolejny wyróżnik kierunku lekarskiego stanowi nacisk na wykorzystanie w ramach prowadzonego kształcenia nowych technologii. Z tego względu kształcenie będzie oparte na współpracy oraz wykorzystywaniu unikalnej i specjalistycznej bazy laboratoryjnej, dydaktycznej oraz wyposażenia innych wydziałów Uniwersytetu Warszawskiego zarówno w zakresie nauk podstawowych, przedklinicznych, jak i klinicznych.
W rozwoju Wydziału ważną rolę pełnią partnerzy zewnętrzni – instytucje i podmioty lecznicze, z którymi Uniwersytet oraz poszczególne wydziały współpracują od lat. Partnerami Uniwersytetu Warszawskiego w realizacji kształcenia na kierunku lekarskim są Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy Instytut Badawczy pełniący funkcję partnera wiodącego oraz m.in. Warszawski Szpital Południowy, LUX MED oraz CenterMed Warszawa.
Od 1 października 2023 roku kształcenie na Wydziale Medycznym odbywa się na kierunku lekarskim na studiach stacjonarnych. W przyszłości planowane jest uruchomienie studiów prowadzonych w języku angielskim, a także kolejnych kierunków studiów, studiów podyplomowych oraz innych form kształcenia w obszarze nauk medycznych i nauk o zdrowiu.
W pierwszych latach funkcjonowania Wydział Medyczny będzie zlokalizowany w budynku Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych UW, przy ul. Żwirki i Wigury 101 w Warszawie. Docelowo na potrzeby działalności Wydziału Medycznego zaplanowano powstanie odrębnego budynku dydaktycznego. W przyszłości Uniwersytet będzie dążył do rozwoju własnej infrastruktury klinicznej dla Wydziału Medycznego.
więcej:
- https://www.uw.edu.pl/powolanie-wydzialu-medycznego-uw/
- https://www.uw.edu.pl/wspolpraca-uw-i-wim/
- https://www.uw.edu.pl/senat-uw-przyjal-program-studiow-na-kierunku-lekarskim/
- https://www.uw.edu.pl/wniosek-o-utworzenie-studiow-na-kierunku-lekarskim-na-uw/
- https://www.uw.edu.pl/pozytywne-opinie-pka-oraz-ministra-zdrowia-dla-kierunku-lekarskiego-na-uw/
- https://www.uw.edu.pl/pozwolenie-mein-na-utworzenie-kierunku-lekarskiego- na-uw/
- https://www.uw.edu.pl/wyniki-rekrutacji-2023-2024-na-uw-2/
- https://medycyna.uw.edu.pl/